7 krokov ako sa úspešne naučiť pracovať na počítači PDF Vytlačiť E-mail
Užívateľské hodnotenie: / 0
NajhoršíNajlepší 

1.    Rozhodnite sa začať

Chcete vedieť pracovať na počítači? Tak začnite! Čím skôr sa rozhodnete začať, tým skôr to budete vedieť. Urobte prvý krok! Zvládli to iní, zvládnete to aj Vy.

2.    Rozhodnite sa ako začať

a)    Aký typ štúdia vám vyhovuje? Ste samouk alebo potrebujete, aby vás niekto „naštartoval“ na kurze a potom to už zvládnete sami?
b)    Koľko máte voľného času? Máte čas na samoštúdium, na niekoľko-mesačný kurz alebo potrebujete intenzívny kurz za jeden týždeň?
c)    Aký máte prístup k počítaču? Máte vlastný počítač, máte známych, máte ho v práci alebo nemáte zatiaľ žiaden prístup k počítaču?

3.    Urobte si prieskum, informujte sa

Máte to ťažké, ak ste začiatočník – veď ako môžete posúdiť, či kurz bude dobrý, keď ešte neviete, ako to na kurze vyzerá? Jediné riešenie – spýtajte sa známych, nechajte si poradiť, žiadajte referencie, prelistujte si v kníhkupectvách počítačovú literatúru, kúpte si aspoň malú brožúrku pre začiatočníkov, prečítajte si ju a vôbec sa netrápte tým, že ničomu nerozumiete, (až prídete na kurz, budete všetko o to rýchlejšie chápať). Informujte sa priamo v školiacich strediskách osobne alebo telefonicky, choďte sa na pár minút pozrieť ako beží počítačový kurz – v dobrej firme vám to určite umožnia.

4.    Urobte si počítačový kurz

Ak ste sa rozhodli pre kurz, vyberte si taký, ktorý vám najviac vyhovuje. Zvyčajne sú kurzy pre začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých.
Začiatočníci sú tí, ktorí sadajú prvýkrát za počítač alebo si ho ešte len zbežne vyskúšali, prípadne tí, ktorí síce kedysi robili na počítači, ale uprednostnia pomalšie tempo začiatočníckych kurzov – tempo kurzu sa prispôsobuje najpomalšiemu účastníkovi. Začiatočnícke kurzy odporúčame aj samoukom, ktorí napríklad píšu vo Worde, naučili sa to sami, ale chýbajú im základné zručnosti z Windows a chcú mať o programoch Word, Excel, či Internet celkový prehľad a systematické vedomosti.

Mierne pokročilí sú všetci samoukovia alebo absolventi začiatočníckych kurzov, ktorí ovládajú základy práce v danom programe.
Pokročilí v našom ponímaní dobre ovládajú základy práce s počítačom, využívajú v praxi daný program napríklad Word, Excel aspoň jeden alebo dva roky, a chcú sa v ňom naučiť viac. Až na pokročilých kurzoch sa naučíte veci, ktoré vám prácu s počítačom neuveriteľne urýchlia, zjednodušia, zautomatizujú a získate veľmi veľa.

5.    Zabezpečte si prístup k počítaču

Skúsenosti a zručnosti sa naberajú len praxou. Využite svoje známosti, požiadajte o pomoc priateľov alebo si kúpte počítač. Naša rada – urobte si počítačový kurz až vtedy, keď budete mať možnosť po kurze pracovať s počítačom. Viac si zapamätáte.

6.    Nájdite si osobného poradcu

Absolvovali ste počítačový kurz. Máte úžasnú príručku priamo od lektorov kurzu, výukové CD, veľkú motiváciu a počítač k dispozícii. A aj tak sa vám na začiatku môže stať, že sa dostanete do problémov a nebudete vedieť, čo ďalej. Je to normálne. Vtedy je dobré mať po ruke poradcu, možno aj vaše dieťa alebo kolegu na telefóne, často ide totiž len o detaily, na ktoré ste pozabudli. Ak vám poradia, pokračujete ďalej, poučení na vlastnej chybičke.

7.    Nenechajte sa odradiť a trénujte

Naozaj, nenechajte sa odradiť. Nenechajte sa znechutiť neúspechmi. Nikto učený z neba nespadol. Ani abecedu sa deti nenaučia za týždeň. Ani skvelým šoférom sa nestanete za mesiac. Aj vy budete dobrý v počítačoch až o pol roka alebo možno aj skôr, pokiaľ budete nútený deň čo deň na ňom pracovať. Dokážete to. Trénujte a budete úspešný i nesmierne šťastný, že ste konečne aj vy počítačovo gramotný a aj pre vás sa stal počítač hračkou.

Nikdy sa nevzdávajte! Všetko sa dá naučiť, stačí len chcieť a rozhodne ísť za tým.Ako a kde začať? Pozrite si aktuálne kurzy pre úplných začiatočníkov...

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť