Príbeh s PC z úradu PDF Vytlačiť E-mail

Mám kamarátku na úrade. Volá sa Marika. Je veľmi zodpovedná, spoľahlivá, precízna. Nosí okuliare a má cez päťdesiat. Ponúkla mi kávu a pohár vody. Na stole mala nový počítač, krásny veľký monitor. Medzi rečou sa ma pýta - keď už si tu, môžeš mi pomôcť s jednou tabuľkou? Neviem ju zmestiť na jednu stranu. 
- Samozrejme, ukáž, zaujíma ma to.

Marika pracuje na úrade už pätnásť rokov a všetko spracováva na počítači, preto jej kúpili aj nový. Vždy sa mi sťažuje, že má veľa práce a počítač ju len zdržiava, vraj na písacom stroji by to mala rýchlejšie. Zaujímavý výrok v dnešnej dobe, že? Ale o chvíľu som to pochopila.
Otvorili sme tabuľku v Exceli. Kalkulácia nákladov na stravovanie zamestnancov, preplácanie stravných lístkov a rôzne štatistiky okolo toho, takých dvadsať výpočtov.

Prešla som si všetky bunky v jej tabuľke a zhrozila som sa - Marika, ako si vypočítala tie výsledky a výslednú sumu dvadsiatich položiek?
- No na kalkulačke, ako ináč?
- A túto tabuľku odovzdávaš a aktualizuješ každý mesiac?
- Áno, každý mesiac.
- A vždy to prepočítavaš na kalkulačke?
- Samozrejme, čo sa tak pýtaš! Ty nemáš doma kalkulačku?
- A koľko ti to trvá každý mesiac?
- Takú hodinku, kým to aj prekontrolujem dvakrát.

Zdá sa vám to čudné? Neveríte tomu?
Ja sa nečudujem, u samoukov je to úplne normálne, máme ich stovky na našich základných kurzoch a robia to presne takto ako Marika. Ona problém vyriešila, výsledky má. Len jej nikto neukázal, že sa to dá urobiť rýchlejšie. Ja to teda skúsim.

- Tak počúvaj Marika. Ja Ti do tabuľky vložím vzorce, sumárne funkcie, automatické výpočty štatistík, skopírujem to dvanásť krát a ty tam potom každý mesiac zmeníš len tie 3 bunky, v ktorých sa mení cena stravného lístka, počet pracovných dní a počet zamestnancov. A takto vyrobenú tabuľku budeš mať za tri minúty aj vytlačenú. Bude to presné, nebudeš musieť robiť ani kontrolu.

- Za tri minúty? To nemyslíš vážne? To sa dá? Vieš koľko takých tabuliek tu musím robiť šéfovi každý týždeň? Dvadsať, niekedy tridsať. Mesačne 80 – 100. A ja sa s tým toľko trápim...
- Ale týmto novým spôsobom tú jednu, dve hodinu, obetuješ len raz za rok, keď ju budeš vytvárať. A potom takých tabuliek môžeš denne odovzdať..., no počítajme spolu:

Jeden dokument za 3 minúty.
Dvadsať dokumentov za 1 hodinu
.
Ak s počítačom pracuješ polovicu pracovného času, takých 5 hodín, tak to bude 100 dokumentov denne x 20 dní = 2000 dokumentov mesačne.

- Dvadsaťkrát viac tabuliek za mesiac by si mohla odovzdať, ak by si ovládala pokročilé funkcie Excelu. Marika, nájdi si už konečne čas na kurz a uvidíš, že tu kopu práce, čo máš na stole, tu potom mať nebudeš.

Váš pracovník môže odovzdať mesačne namiesto 100 tabuliek 2000. Jeho produktivita sa 20-krát zvýši, môže sa venovať inej potrebnej práci. Nestojí to za zamyslenie?

Marike sa celé roky darilo zastierať, že počítač veľmi neovláda, bola samouk, snažila sa ako vedela, tabuľky boli vždy hotové, vyrobené a vytlačené z počítača. A šéf? Ten počítač pri riadení vôbec nepoužíval, takže to nevedel posúdiť a skontrolovať.

Zvýšte produktivitu práce vašich zamestnancov! Uľahčite im stereotypnú prácu. Odovzdajú dvadsaťkrát viac práce, zníži sa stres a ušetríte ich čas na riešenie iných úloh vášho úradu.

Skutočné zvýšenie produktivity práce dosiahnete až používaním pokročilých techník v jednotlivých programoch.
Najväčší efekt sa dosiahne, ak sa celoplošne preškolia všetci zamestnanci naraz, aby sa nemohli navzájom brzdiť, keďže sú úzko prepojení.

Ako motivovať pracovníkov štátnej správy, samosprávy a vzdelávacích zariadení k počítačovému vzdelávaniu?

  1. Ukážte im, čo sa môžu naučiť, čím si môžu uľahčiť prácu.
    Zorganizujeme vám Motivačnú prezentáciu.
  2. Umožnite im vzdelávací seminár. Netrvá dlho, je lacnejší ako kurz, môže sa ho zúčastniť veľa ľudí naraz.
    Ukážeme im príklady a nástroje, ktoré im zaručene urýchlia prácu a nadchnú ich na vzdelávanie.
  3. Overte ich počítačové zručnosti na testoch ECDL a umožnite im získať medzinárodne uznávaný Certifikát ECDL. Samozrejme im predtým umožnite prípravný kurz ECDL.
    Ak chodia ľudia na kurz s vedomím, že potom budú skúšaní, berú to veľmi vážne, sú v pozitívnom strese, sú veľmi pozorní, učia sa aj doma, viac si z toho zapamätajú. Účinnosť vzdelávania je vysoká.

 

Uskutočnili sme vzdelávanie formou projektov ESF, ale aj komerčne vo viacerých štátnych i samosprávnych organizáciách.
Zoznam uskutočnených projektov.

Akreditované kurzy

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť